תמונת מצב: 24 שעות בחמ“ל אג“ם איו“ש

הן רואות הכל, נושמות כל דיווח בגזרה 24/7 ויוצרות את תמונת המצב הכי עדכנית עבור המפקדים באוגדה || על העבודה מסביב לשעון בימים אלו, „זה הרבה אחריות אבל בשביל זה אנחנו כאן“

הדיווחים לא מפסיקים לזרום, הריאיון לא מפסיק להיקטע, „הפרת סדר בכיכר איו“ש“, מפטירה רז, סמב“צית בחמ“ל.  „רימון מאולתר“, אומרת שקד, סמב“צית נוספת. הדיווחים נזרקים לאוויר, נבדקים, מבוררים. הן רואות את הכל, נושמות כל דיווח 24/7,  הכל, אבל הכל מגיע לפה. גם אירועים  שלכאורה לא נראים קשורים לגזרה, כמו פיגוע בפתח תקווה, בסופו של דבר קשורים, „המחבלים מחטמ“ר (חטיבה מרחבית) יהודה“, אומרת רז. „אם אתה באמת רוצה להבין מה קורה עכשיו – זה המקום“, הן מגלות ועונות ישר לעוד טלפון שמציף את החמ“ל. ככה זה, כשעליך מוטלת האחריות ליצור את התמונה הכי טובה ומדויקת עבור מפקד אוגדת איו“ש.

במעקב צמוד אחרי הכוחות

„אחרי הפיגוע של הזוג הנקין ז“ל הכרזנו באוגדה על בט“ש מוגבר  – יש לנו פה המון פעילות של הכוחות“, מספרת קצינת חמ“ל אג“ם, סגן מאי לוי. „מעצרים בשכם, קיבלנו המון סד“כ תגבור – ארבעה גדודים שהגיעו בשביל להגן על צירים ויישובים ולנסות לשמור על שקט“.

חלקן היו בחמ“ל בזמן  הפיגוע. „קיבלנו את הדיווח הראשוני מצוותי רפואה“, משחזרת סגן לוי, „הבנות ישר שאלו ‚רגע, לאן הולכים הילדים?‘, זה היה הרבה יותר מעוד דיווח רגיל להעביר. יצאנו מנקודת הנחה שיש פצועים קשה. יש זמנים שבהם כל רגע הוא קריטי, לכן עוד לפני שקיבלנו דיווח מהחטיבה הקפצנו מסוק בשביל לצמצם את הטווחים“ , היא מסבירה. השלבים הבאים- דיווח, יצירת קשר עם חטיבת ‚שומרון‘, מעקב אחרי הכוחות.

אחד מהדברים שמאפיינים את החמ“ל, לדבריהן של הבנות, הוא הקצב שבו הדברים פועלים. „הכול קורה נורא מהר ויש המון מה לעשות, אין לך זמן להתעסק במשמעות של האירוע כי את עסוקה בניסיונות להבין מה קורה בשטח ובמעקב צמוד אחרי הדברים“, היא משתפת. „פתאום כשהלכתי לישון זה הכה בי-אני מקבלת את הדיווח בחמ“ל אבל יש משפחה עם ארבעה ילדים שנשארו עכשיו יתומים“.

מבט על

בתור הבנות שיושבות בחמ“ל האוגדתי יש להן מבט על בנוגע לכל מה שקורה באוגדת איו“ש – שש חטיבות מרחביות שנמצאות תחתיהן איתן הן צריכות להיות בקשר תמידי, לתמוך אותן, לוודא שיש את הסד“כ והאמצעים המתאימים בכל פעילות. כל אירוע, כל מבצע חטיבתי, כל מעצר, עובר כאן. הן מעלות את הדרישות, האישורים, צריכות להיות בקשב אחרי כל התפתחות חשודה ואירוע חריג.

„כשהגעתי לפה הייתי קצת בהלם מהכמות של האירועים והדיווחים שהבנות מצליחות להכיל. הן יודעות לתפעל דברים ברמה שהן מנחות חטיבות וזה לא משהו שהוא מובן מאליו“,  משתפת קצינה נוספת בחמ“ל, סג“ם ליאל חן „קשה בהתחלה לתפוס את הגודל והכמות של השטח ומה שקורה פה כי גזרת איו“ש היא לא שפויה, היא יכולה להיות שקטה אבל כל רגע יכול לצוץ משהו והחמ“ל צריך להיות דרוך“.

לדבריהן הקנאות לנתונים והרצינות מהווים את הבסיס, „אם המאו“ג מתקשר לשאול שאלה את חייבת לשלוף את התשובה“, מוסיפה סג“ם ליאל חן. „זה הרבה מאוד אחריות אבל בשביל זה אנחנו כאן“.

בשעות הקטנות של הלילה, הן איכשהו עדיין ערניות, חדות. „את נחשפת לדברים שאנשים אחרים לא נחשפים אליהם“ מספרת רז הסמב“צית. „הרבה פעמים אני רואה כל מיני פוסטים בפייסבוק ומבינה שמה שכותבים ומדברים  זה לא לגמרי מדוייק, והתקשורת לא מפרסמת את הכל. לא הייתי מחליפה את התפקיד שלי בשום תפקיד אחר, זה המון סיפוק, את יודעת שאת פה בשביל מטרה מסוימת“.

Über עיתונאי מומחה אחים הרב לוי הישרדות

https://raymundmartini.wordpress.com , http://losangelesnewsone.wordpress.com , http://achimlevi.com
Dieser Beitrag wurde unter Achim Levi (Raymund Martini), צה"ל abgelegt und mit verschlagwortet. Setze ein Lesezeichen auf den Permalink.