3 מג“דים, גזרה אחת: מבט מבפנים על הכוחות באיו“ש

מג“ד בנפה הסדירה, מג“ד שריון ומג“ד תותחנים עצרו לרגע את העבודה הענפה באיו“ש, כדי לספר לנו על משימותיהם בגזרה ועל המוכנות הגבוהה של הכוחות. „הלוחמים יודעים שיש להם גיבוי מלא ממני“

בשבוע האחרון כוחות רבים הוקפצו לגזרת יהודה ושומרון על מנת לנסות למנוע ולסכל הסלמה בגזרה. אנחנו תפסנו לשיחה קצרה שלושה ממפקדי הגדודים בשטח, בהצצה ממקור ראשון לפעילות הלוחמים:

גדוד „שחר“ של פיקוד העורף

לוחמי גדוד „שחר“ של הנפה הסדירה בפיקוד העורף שומרים כעת על חלקה הצפוני של גזרת בנימין ומתמודדים עם משימות שונות מאוד מאלו המיועדות להם על הנייר. „אנחנו אומנם מוכשרים להיות לוחמי חילוץ והצלה אבל בשגרה אנחנו תופסים קו בדיוק כמו כל החיילים הקרביים האחרים“, מדגיש מפקד הגדוד, סא“ל שגיא ברוך. ואמנם, הכשרת הלוחמים לחילוץ והצלה סייעה להם לא פעם בתפעול של פיגוע דריסה. „המטרה הראשונה שלנו היא לדאוג לפינוי וטיפול בפצועים ובשביל זה צריך לדעת איך לחלץ אותם“, הוא מסביר.

לדברי המג“ד, כמות העבודה ותשומת הלב הנדרשת בגזרה עלתה בשבוע האחרון. „היקף העבודה והאינטנסיביות גדלו אבל החיילים מלאים במוטיבציה“, הוא מספר בגאווה. „כל אירוע שאנחנו מצליחים לטפל בו בצורה טובה מעלה את המורל ומזכיר לנו עד כמה חשובה העבודה שאנחנו עושים“, הוא מפרט. „הלוחמים כל הזמן מבקשים ממני להשתתף בעוד ועוד משימות ופעילויות- זה מה שגורם לשירות הצבאי שלהם להרגיש משמעותי“, הוא מסביר.

הגזרה אינה חדשה עבור לוחמי גדוד ‚שחר‘. כבר קרוב לחמישה חודשים שהם מבצעים בה סיורים וסריקות באופן יום-יומי. „עבודה בשטח היא חשובה מאוד וכשאתה מכיר את הגזרה יש לך יתרון שאף אחד לא יכול לקחת ממך“, מסביר המג“ד. „החיילים שלי הוכיחו את עצמם בעבר ולכן אני סומך עליהם שידעו להפעיל שיקול דעת בעבודה הרגישה שלהם. הם יודעים שלהם, ולשאר המפקדים, יש גיבוי מלא ממני“, הוא מתגאה.

גדוד „נמר“ של חיל תותחנים

ליד העיר קלקיליה, שומרים הלוחמים של גדוד „נמר“ מהאגד הארטילרי 282 של חיל התותחנים. „בשבוע האחרון לא היה אירוע חריג בגזרה, וזה רק אומר שאנחנו עושים את עבודתנו“, טוען מפקד הגדוד, סא“ל נימרוד ציבולסקי. „הגישה שלנו היא להכיל, לשלוט בסיטואציה ולסכל אירועים תוך הפעלת שיקול דעת“

כבר ארבעה חודשים שהגדוד תופס קו בחטיבה המרחבית אפרים. המשימה של גדוד ‚נמר‘ היא אחת המורכבות בגזרה – שמירה על ציר תנועה ראשי ומרכזי. „זו משימה לא פשוטה. עלינו למנוע חדירה של שוהים בלתי חוקיים לכביש וגם לסכל ניסיונות לפעילויות עוינות בציר שהוא גדול ומרכזי“, מוסיף המג“ד.

תפקיד נוסף של לוחמי הגדוד בימים אלו הוא לבצע מעצרי חשודים ולעצור הפגנות אלימות. „הצעדים הננקטים זהים כלפי האוכלוסיה היהודית והפלסטינית“, מדגיש סא“ל ציבלוסקי. „אנחנו מבצעים מעצרים על בסיס מידע מודיעיני, גם במהלך הפרות סדר והפגנות שיוצאות מכלל שליטה. המטרה של החתירה למגע עם המפגינים במסגרת הפעילות המבצעית היא לוודא שהאלימות לא תזלוג ליישובים סמוכים“, הוא מסביר.

גדוד „סופה“ של חיל השריון

עד יום חמישי האחרון גדוד „סופה“ של חטיבת השריון 188 עוד היה באמצע אימון חטיבתי ברמת הגולן. הוא הוקפץ לגזרת יהודה כדי לסייע לכוחות החטיבה בסמוך לערים חברון וקריית ארבע. „התפקיד המרכזי שלנו בגזרה כרגע הוא לתגבר את הגדודים השונים בעזרת שמירה על סדר בהפגנות ופיזורן לפי הצורך“, מספר מפקד הגדוד, סא“ל אלעד שוורץ.

ואכן, במהלך שהותו של הגדוד בגזרה הוא נאלץ להתמודד עם הפגנה שללא תפעול מתאים הייתה עלולה להתפתח להפרת סדר. „הסיוע שלנו בא לידי ביטוי בשמירה על הסדר ובכך אנחנו מאפשרים לגדודים אחרים בגזרה להמשיך את פעילותם המבצעית בתוך חברון“, מסביר המג“ד. „במצבים כאלו חשוב לנו לשמור על סבלנות ולזכור שמדובר בבני אדם וצריך לנהוג בתבונה וברגישות“, הוא מוסיף.

לדבריו של המג“ד, הלוחמים שמחים על ההזדמנות לקחת חלק בהגנה על האזור, אפילו שזו אינה הגזרה לה הם שייכים בצורה אורגנית. „גדוד מבצעי צריך להתמודד עם שינוי מיידי במצב, וכלוחמים לא חדשה לנו הסיטואציה בה מקפיצים אותנו לגזרה אחרת“, הוא מספר. „הכי חשוב לזכור שהמטרה שלנו היא להתייצב הכי מהר ולעזור במה שאפשר, לא משנה היכן ולא חשוב באיזו משימה מדובר“.

Über עיתונאי מומחה אחים הרב לוי הישרדות

https://raymundmartini.wordpress.com , http://losangelesnewsone.wordpress.com , http://achimlevi.com
Dieser Beitrag wurde unter Achim Levi (Raymund Martini), צה"ל abgelegt und mit , verschlagwortet. Setze ein Lesezeichen auf den Permalink.