לילות בשכם: לוחמי גבעתי פועלים באיו“ש

כבר חודשיים שלוחמי גדוד „רותם“ של חטיבת גבעתי תופסים קו בגזרת שכם, שומרים על הצירים, מבצעים מעצרים ותופסים אמל“ח – הכל כדי לשמור על הביטחון והשקט ||  „בזמן שכולם שואלים את עצמם מה עושים עם המצב הזה, אנחנו נמצאים פה, יוצרים את המציאות של היום שאחרי“
הם לא ישנים כבר כמה שבועות, נעים מהקפצה להקפצה, מסיור למעצר, לעוד סבב מארבים. „מבצעים את המשימה“ – שלוש מילים שהפשטות בה הן נאמרות מפי הלוחמים מבלבלת לרגע, טומנת בחובה עשייה מורכבת מסביב לשעון.  זה הקו הראשון שלהם בגזרת איו“ש. אחרי הפיגוע לפני כשלושה שבועות בו נרצחו הזוג הנקין התמונה בגזרה השתנתה. יותר הפרות סדר, יותר מוקדי חיכוך, יותר עבודה. „אתה שומע בחדשות על כל הפיגועים, ועל כל האירועים המזעזעים שקורים“, מספר קצין האג“ם של הגדוד סרן שמואל רבינוביץ‘. „בזמן שכולם שואלים את עצמם מה עושים עם המצב הזה ואיך מתקדמים, אתה זה שנמצא פה, בלב העשייה, יוצר את המציאות של היום שאחרי“.

באחד מהמבצעים הגדולים לאיתור אמל“ח בכפר בשומרון, זאת הייתה מחלקת החבלה שמצאה את האמל“ח. „קיבלנו מידע מודיעיני שאולי יש אמל“ח בבית ספציפי בכפר“, מספר סמ“ר אבי קטמה, שמצא את האמל“ח. „זה היה בית ענק, פתאום קלטתי מהזווית של העין בחור שזורק את כל הנשק מהחלון לעבר חוות פרות,  הלכתי לשם עם הצוות שלי“. לדבריו משם, הכל קרה נורא מהר, „המשכנו לחפש בבית כי הבנו שאם מצאנו נשק כנראה שיש עוד“, הוא מתאר. „אתה רואה את כל הנשק הזה, מחסניות, סכינים, ועוברות לך מחשבות בראש שהוא יכל לפגוע באמצעותו במשפחה שלך, בחברים שלך, או בכל אחד אחר –  ואתה יודע שכנראה מנעת ממנו לפגוע בהם“.

יש על מי לסמוך

הם לא נחים, בכל רגע יש הקפצה, מתמודדים עם הפרות סדר. אחד מהרגעים שזכורים לסרן רבינוביץ‘ הוא הבוקר שאחרי עצירת החוליה שרצחה את הזוג הנקין ז“ל. „בשבוע שאחרי הרצח היה גל מעצרים נורא גדול“, הוא משחזר. „בשלב מסוים אחרי שעצרנו את כל החוליה היה עדיין צו איסור פרסום. אחרי לילה של עבודה בשכם בו כל הגדוד עד אחרון החיילים עבד אתה רואה את האזרחים הישראלים,  ואתה מת לספר להם, להגיד להם שאנחנו פה, שיש על מי לסמוך, ושכבר תפסנו את כל החוליה שרצחה את הזוג הזה, ואתה פשוט לא יכול“.

לדבריו, עושים בגדוד  הכל כדי לשמר את השקט בגזרה. „במהלך היום הלוחמים מאבטחים את הצירים, ובמהלך הלילה אנחנו פושטים על עשרות יעדים“, אומר סרן רבנוביץ‘.  „אין יום ואין לילה, לפעמים אתה מגיע למצבים שאתה מסתכל על חבר שלך ושואל אותו איזה יום היום“. דבר נוסף שמסייע להם הוא שיתוף הפעולה עם המודיעין שעובד בצורה מאוד מדויקת ומעמיקה. „לצד הפעולות הסיכוליות ומשימת ההגנה אנחנו לא רוצים להביא למצב של הסלמה“, מבהיר הקצין אג“ם. „אנחנו רוצים לעבור את הגל הזה ולחזור לתקופה שהייתה פה לפני“.

אחת מהמשימות החשובות שלהם היא עמידה בכניסות וביציאות הראשיות של העיר שכם, אשר מהווה מוקד של פעילי טרור, במיוחד בשבועות האחרונים. רכבים שנכנסים ויוצאים עוברים בידוק שלהם. „הכניסות מהוות מוקדי חיכוך, אם הם רוצים להביע מחאה הם מגיעים בדיוק למקומות האלו שם יש להם חיכוך עם הצבא“, משתף הקצין אג“ם. „הרבה פעמים זה גולש למעשים יותר אלימים, בקבוקי תבערה, ירי לצורך הפגנה, השלכת מטענים מאולתרים לעבר הכח“, הוא מפרט. „אחד מהתפקידים שלנו הוא לתת להם להפגין בשטח שלהם ולוודא שהם לא פוגעים באזרחים, בתשתיות ובחיילים שלנו“.

אחת המורכבויות לדברי סרן רבינוביץ‘ היא האופי השונה של המשימות. „לצד זה שאתה עושה פעילות מבצעית, עוצר מחבלים ותופס אמל“ח אתה פתאום יכול למוצא את עצמך עסוק בלאפשר למשפחות הפלסטיניות למסוק זיתים בחלקות שלהם שחלקן קרובות ליישובים יהודים“, הוא משתף. „אותה גזרה שהיא שלך ביום ובלילה היא אותה גזרה שאזרחים פלסטינים שרובם אנשים תמימים אשר בסך הכל רוצים בשגרת חיים נורמטיבית חיים בה“.

הם כבר חודשיים בגזרת שכם, גאים להיות פה, לעשות את המשימה הכי טוב שהם יכולים ומעבר. כשהם נשאלים אם הם לא מפחדים קצת לפעמים, הם צוחקים, אומרים שכאן בגדוד, עם החברים, הם מרגישים הכי בטוחים.

„בכל רגע יכול לקרות משהו, אתה לא יכול לדעת למה לצפות“, אומר סמל דניאל לוין. „אבל בשביל זה אנחנו פה“.

Über עיתונאי מומחה אחים הרב לוי הישרדות

https://raymundmartini.wordpress.com , http://losangelesnewsone.wordpress.com , http://achimlevi.com
Dieser Beitrag wurde unter Achim Levi (Raymund Martini), צה"ל abgelegt und mit verschlagwortet. Setze ein Lesezeichen auf den Permalink.