הצצה ייחודית ליחידת החילוץ אבו גוש

הם מוקפצים ראשונים כשיש אירוע חירום, מחלצים פצועים ומאתרים לכודים, נא להכיר: יחידת החילוץ אבו גוש. „בסופו של דבר כולנו אנשים עם משפחה שתורמים את החלק שלהם“, אמר אימעד ג’בר, סגן מפקד היחידה, „לא משנה הדת, הגזע או המין שלנו“

„אצלנו בקוראן כתוב שלהציל חיים זו מצווה ואצלכם בתנ“ך גם כתוב, אז למה שלא נשתף פעולה כדי להשיג את המטרה הזו?“ כך אמר סגן מפקד יחידת החילוץ אבו גוש, וקצין הביטחון של המועצה המקומית, אימעד ג’בר. מדובר בפלוגה ייחודית במינה אשר מונה כ-60 ערבים-ישראלים תושבי אבו גוש אשר מתנדבים בגדוד המילואים של פיקוד העורף, ומשמשים ככוח החילוץ הראשוני שמתפעל אירועי חירום בגזרת ירושלים. “ אני מתנדב מתוך תחושת שייכות, שליחות ואהבה למדינה ולאנשים שחיים בה. כאזרחים במדינת ישראל חובה עלינו לעשות זאת,בלי הבדל דת, גזע או מין“.

השבוע השתתפה הפלוגה באימון גדודי בו תירגלו אנשיה חילוץ פצועים מדומים באמצעות מודיעין אוכלוסיה במטרה להציל כמה שיותר לכודים במינימום זמן. „הצבא רואה בקבוצה הזו כח חשוב וקריטי“, הדגיש אל“ם שי בלאיש, מפקד מחוז ירושלים בפיקוד העורף. „מדובר בשני ארגונים שונים- אזרחי וצבאי, ובשתי דתות שונות- יהדות ואיסלאם , שמתאחדים יחד עבור מטרה אחת- להציל חיים“. התרגיל, שהתקיים בנס ציונה, כלל צוות מחלצים וכוחות נרחבים של הנדסה שהשתמשו במנופים וכלי צמ“ה (ציוד מכני הנדסי) כדי להזיז עצמים כבדים, ולחלץ את הלכודים מבין ההריסות.

מלבד ההקפצות מגיעים אנשי היחידה לכ- 14 ימי התנדבות בשנה. טווח הגילאים של המחלצים נע ברובו בין 25-50  שמתנדבים בפלוגה עוד מיום הקמתה. „בזכות הצלחת הפלוגה אנחנו מעוניינים להקים פלוגות נוספות“, סיפר אל“ם בלאיש. „הפלוגה היא חלק בלתי נפרד מהגדוד. זה בא לידי ביטוי בעבודה בשטח ובמקצועיות, ואפילו בדברים הכי קטנים כמו השתתפות פעילה בערבי הגדוד“.

הפלוגה הייחודית הוקמה בשנת 2001 בעקבות שיתוף פעולה בין המועצה המקומית אבו גוש ופיקוד העורף. מאז, המתנדבים בה עברו הכשרות צבאיות של פיקוד העורף- החל מהסמכת מחלץ 02 ועד שימוש בכלים ובטכנולוגיות המתקדמות ביותר. „לימדנו אותם הרבה מעבר לסיוע עצמי ראשוני“, סיפר אל“ם בלאיש. „המטרה שלנו היא שהפלוגה תהווה את כח החילוץ הראשוני שמוקפץ עד שכוחות שלנו יגיעו למקום האירוע“, הסביר. „כך שתוכל כבר להתחיל בתפעול האירוע עם ידע וניסיון מלאים“.

המתנדבים מספרים כי הם מרגישים מאוד בנוח במסגרת הצבאית וזוכים להערכה גדולה מסביבתם, ממפקדיהם ומחבריהם לגדוד. „הצטרפתי בתור מתנדב לפני 14 שנים כשרק הקימו את הפלוגה ועוד לא ידענו איך כל הסיפור הזה יעבוד. אני לא מצטער על זה לרגע, יש לי את הזכות לעשות משהו עבור הקהילה שלי ולא רק עבור עצמי“, מתגאה סגן מפקד הפלוגה. „בסופו של דבר כולנו אנשים עם משפחה, עבודה וחיים. אנחנו ערבים ישראלים, מוסלמים שבסך הכול תורמים את החלק שלהם בהצלת חיי אדם במדינה שאנחנו אוהבים“.

Über עיתונאי מומחה אחים הרב לוי הישרדות

https://raymundmartini.wordpress.com , http://losangelesnewsone.wordpress.com , http://achimlevi.com
Dieser Beitrag wurde unter Achim Levi (Raymund Martini), צה"ל abgelegt und mit verschlagwortet. Setze ein Lesezeichen auf den Permalink.