שניפגש בסופ“ש הבא

קמפיין חדש יעודד חיילים לפעול באחריות במהלך סוף השבוע || מרבית התאונות המערבות חיילים מתרחשות בעודם בחופשה, על אף הירידה בשנים האחרונות במספר הנפגעים || ראש מבק“א: „אנחנו נלחמים על כל חייל. מבחינתנו ההישגים כאן זהים להישגים בשדה הקרב“

לוקחים שניה של  מחשבה:  מספר התאונות המסתיימות במוות של חיילים גבוה יותר בקרב תאונות המתרחשות בזמן חופשה, מאשר במסגרת הצבא. קמפיין חדש מעודד חיילים לפעול באחריות במהלך סופי השבוע, ולחזור בשלום לבסיס. „אנחנו בוחרים לעסוק בתאונות בחופשה מתוך הסתכלות כוללת שאחריותנו לא מסתיימת עם היציאה משער הבסיס“, סיפר ראש מבק“א (מחלקת בטיחות ובקרת איכות), אל“ם עודד בר מעוז .

הקמפיין נפתח היום (חמישי), ויפנה לחיילים בגישה חיובית : צאו, תהנו- אך עשו זאת באחריות.  „אנחנו נלחמים על כל חייל. מבחינתנו ההישגים כאן זהים להישגים בשדה הקרב“, קבע אל“ם בר מעוז. „השגרה של החיילים שלנו תובענית ואינטנסיבית. לכן חשוב לנו שכאשר הם נמצאים בבית, ההתאווררות וירידת המתח לא תביא לנפגעים“, הסביר והוסיף „אנחנו אומרים לחיילים שהם צריכים לנצל את הזמן, ליהנות ולהספיק הרבה – אבל לעשות הכל עם מחשבה ואחריות“.

„בעבר אמרתי שהכי חשוב לחזור הביתה בשלום – היום אומרים שהכי חשוב לחזור מהבית בשלום“

בשנים האחרונות ישנה מגמת ירידה במספר התאונות בהם מעורבים חיילי צה“ל, הן בבסיס והן בבית. „הירידה נובעת מעיסוק מתמשך של היחידות ומפקדים בנושא“, הסביר ראש מבק“א.  עם זאת, במרבית השנים מספר התאונות המתרחשות בזמן חופשה גבוה מאלו המתרחשות במהלך שהות החיילים בצבא.  „למרות הירידה במשך השנים, יש לנו יותר מדי חללים ונפגעים בתאונות בחופשה“, קבע.

במהלך שנת 2011 נהרגו 14 חיילים בתאונות שהתרחשו בזמן חופשה, לעומת חלל אחד בלבד שנהרג בתאונה בשירות.  בשנת 2014 תשעה חיילים נהרגו בזמן חופשה מהצבא וארבעה חיילים נהרגו בזמן שירות. עד כה, במהלך 2015, נהרגו  חמישה חיילים בזמן חופשה, ושלושה בזמן שירות. „כשנכנסתי לתפקיד אמרתי שהכי חשוב לחזור הביתה בשלום. היום אומרים שהכי חשוב לחזור מהבית בשלום“, ציין אל“ם בר מעוז.

אין מדובר רק בחללים – במבק“א מבקשים לצמצם את מספר הפצועים בתאונות. „ברור לנו לחלוטין שהחיים שלהם לא יחזרו להיות אותם חיים“, הסביר אל“ם בר מעוז.  במהלך 2015 נפצעו 35 חיילים באופן בינוני- קשה בתאונות במהלך חופשה. מדובר בירידה של כ31 אחוזים בשלוש שנים, כאשר במהלך 2012 נפצעו 51 חיילים, מתוכם 15 במצב קשה. מרבית הפצועים נפגעו בתאונות דרכים,  והיום בו מתרחשות מרב התאונות הוא שישי. למעשה,  כמעט חמישים אחוזים מהתאונות מתרחשות בסוף השבוע.

„אנחנו לא טומנים את הראש בחול, רק רוצים להדריך חיילים לפעול בצורה נכונה“

הקמפיין יפעל במהלך חודש דצמבר ויפנה לחיילים במדיות שונות – מהרשתות החברתיות ואפליקציית הWhatsApp, ועד מודעות בפאבים ואתרי בילוי.  „אנחנו פונים לחיילים גם בתוך הצבא וגם מחוץ לו באופן שמעודד אותם להתנהג באחריות, בבגרות ובשכל ישר. אנחנו לא טומנים את הראש בחול, אנחנו רק רוצים להדריך אותם לעשות את זה בצורה נכונה“, הסביר אל“ם בר מעוז.

קליפ ויראלי, מפורסמים שמצלמים „סלפי“, ומודעות במועדונים הם רק חלק מהאמצעים לקידום הקמפיין שבהם יתקלו חיילים שיצאו הביתה בסופי השבוע הקרובים. תשדירים בגלי צה“ל וכריזה מיוחדת ברכבת ילוו את החיילים מרגע היציאה מהבסיס ועד שישובו אליו בבטחה. „מדובר במהלך חשוב מאין כמוהו שעוסק בחיי אדם. יש פה משהו ייחודי, בטווח הצבאי- אזרחי, במטרה למנוע נפגעים ולהציל חיים“, הדגיש ראש מבק“א.

Über עיתונאי מומחה אחים הרב לוי הישרדות

https://raymundmartini.wordpress.com , http://losangelesnewsone.wordpress.com , http://achimlevi.com
Dieser Beitrag wurde unter Achim Levi (Raymund Martini), צה"ל abgelegt und mit verschlagwortet. Setze ein Lesezeichen auf den Permalink.