כך פועל צה“ל בחסות החשכה

בצה“ל לא נרתעים מהחושך, פשוט הופכים אותו ליתרון.“לוחם שידע להילחם בלילה יהיה בעל יתרון משמעותי על האויב“, אמר סמח“ט „עוצבת חצי האש

רק ברגעי שחרורן של פצצות התאורה נחשף הנעשה על הארץ: תווי הפנים של לוחמי החי“ר הצועדים קדימה בחשכה, הטנק המזדחל מאחורי הכוח – מתכת אדירה שמגיחה פתאום מהצללים. מימין מופיעה לפתע שורה נוספת של חיילים, שכובים על הקרקע בנשק דרוך ועיניים הממוקדות כולן על מטרות בלתי נראות. במבט אחורנית נגלות חוליות נוספות של לוחמים הנעים במהירות בין הגבעות, רצים בזה אחר זה וסוגרים את הכוח משמאל. כשנמוג אורה הצהוב של הפצצה שבים כולם לחושך, חוזרים להיות לא יותר מצלליות של שיחים, וניתן לחשוב שהייתה זו אשליה.

עדויות להתנהלותו של אימון מתבטאות רק בקולות הנפץ שנשמעים מדי פעם ומפלחים את הדממה. כך נראה תרגיל של חטיבת המילואים מן המובחרות בצה“ל – „עוצבת חצי האש“, המתקיים בשבועות האחרונים, בשטחי האש בבסיס האימון של חטיבת הצנחנים.

פועלים בעלטה

„בלילה הרבה יותר קשה לזהות אותך ולהבין מאיפה אתה מגיע. לוחם שידע להילחם בלילה יהיה בעל יתרון משמעותי על האויב“, הסביר סגן מפקד חטיבה (סמח“ט) חצי האש, סא“ל נתן לייבוביץ‘.
באימון של החטיבה, כמו באימונים רבים אחרים בכלל הזרועות של צה“ל – הושם דגש רב על עניין הפעולה אחרי רדת החשיכה, ממלחמת העצמאות ועד למבצע „צוק איתן“ – מרבית הפעילויות המבצעיות של צה“ל הוצאו לפועל בעלטה.

„מבחינת ההיגיון הפנימי, מורגלים הלוחמים להילחם ביום. בתרגיל הזה אנחנו משקיעים הרבה באימון בלילה מתוך הבנה של הצורך המבצעי ובמיומנות שהאסטרטגיה הזו דורשת“, המשיך סא“ל לייבוביץ‘. „השאלה האם לבצע את המשימה ביום או בלילה תלויה במתאר הלחימה ובמשימה עצמה. האתגרים של פעילות בלילה הם בעיקר התקשורת הפנימית והשליטה ביחידה, שהופכים למורכבים יותר“.

החיילים בשטח רואים את הנעשה סביבם באמצעות אמצעים לראיית לילה (אמר“ל) המורכבים על ראשיהם או במערכות הטנק. ברגעים מסוימים בוחרים המפקדים להאיר את הסביבה באמצעות פצצות התאורה. „גם אם נבחר להאיר, זה יהיה את היעד אליו אנחנו צריכים להגיע, ולא את הכוח שלנו“, תיאר הסמח“ט. „כך יווצר מצב שבו האויב מואר אבל אנחנו עדיין נהיה בחשכה“.

לילות בזרוע הים

עוד מקום בו לחושך יש השפעה רבה הוא בזרוע הים, בה מרביתן של הפעילויות המבצעיות מתרחשות בלילה. 24/7 נמצאות ספינות הבט“ש (ביטחון שוטף) לאורך חופיה של המדינה, מצפון עד דרום, לוחמיהן הערניים עומדים על המשמר. „כשיורדת השמש יש סדרת פעולות שהלוחמים על הספינה מבצעים – בין היתר מחשיכים את הספינה כדי לוודא שמי שלא צריך לראות אותנו לא יראה“, הסביר מפקד ספינת דבורה בפלגה 914, סגן אביהו גולדמן, שנמצא עכשיו בגבול הצפוני.

 

דבר נוסף המאפיין את שגרת הספינה בלילה הוא השינוי שנעשה במערכת הדיבור בספינה. „כשאנחנו מפליגים קרוב למטרות שלנו אנחנו מעבירים את המערכת למצב שבו לא שומעים אותנו מחוץ לספינה אלא רק בתוכה“, אמר מפקד הספינה. לדבריו, למרות החושך – ניתן לראות את הנעשה סביב, את הים ואת המטרות – בבירור מספיק. „אנחנו יכולים לראות את המטרות כי הן מוארות באור של הירח או של הכוכבים. בסופו של דבר אנחנו צריכים להתייחס לזה כאילו הלילה זה הלילה, כאילו כל רגע יכול להתפתח אירוע בגזרה ונדרש לבצע משימה באותה צורה כמו שנדרש ביום“.

לדברי של סגן גולדמן, שגרת הספינה בלילה אף עדיפה על זו של היום. „אני אוהב הרבה יותר לעשות את המשמרות של הלילה. לשבת בשעות הקשות עם הלוחמים שלי – זה אחד הדברים שעושים לי את השירות“.

„לפעמים יש תחושה שאתה והמטוס קפאתם בזמן כשטסים בלילה“

אחרי שבדקנו את המשמעויות של הלילה ביבשה ובים הגענו לחיל האוויר. „אין הבדל בטייסת בן אור לחושך“, מסביר טייס קרב בטייסת הקרב הראשונה, סרן נ‘. „אנחנו ממשיכים לעבוד באותה הרמה והשוני יהיה באופן בו עובדים. כשאני טס אני מסתמך המון על העיניים שלי, חוש שאני לא יכול להשתמש בו באותה הצורה בלילה. בשביל זה יש לי את כל המכשירים במטוס, שיכולים ללמד אותי את הנתונים שאני לא יכול לקלוט באמצעות העיניים“, מוסיף. לדבריו, בלילה הרבה יותר קל לחוות ורטיגו על כן הערנות חשובה הרבה יותר.

„לפעמים יש תחושה שאתה והמטוס קפאתם בזמן כשטסים בלילה“, ממשיך סרן נ‘. „ביום רואים את הנוף חולף ומתחלף מתחתייך; בחושך זה לא קורה“. התנהלות הטייסת בחשכה היא זהה להתנהלותה באור יום – בין אם מדובר במטוסים שממשיכים להמריא ולנחות, בפקידות המבצעים המאיישות את חדרי המבצעים ואת האגף הטכני, או בכמות האנשים הכללית בטייסת. „חשוב שאנשי הטייסת ירגישו שאין הבדל. בסופו של דבר כשנצטרך לצאת למשימה זה ממש לא משנה מה תהיה השעה“, מסביר טייס הקרב. „נצטרך לבצע את המשימה בצורה המהירה והטובה ביותר“.

Über עיתונאי מומחה אחים הרב לוי הישרדות

https://raymundmartini.wordpress.com , http://losangelesnewsone.wordpress.com , http://achimlevi.com
Dieser Beitrag wurde unter Achim Levi (Raymund Martini), צה"ל abgelegt und mit verschlagwortet. Setze ein Lesezeichen auf den Permalink.