טקס אזכרה לחללי הצוללת אח“י דקר התקיים היום בהר הרצל

הטקס התקיים בראשות סגן הרמטכ“ל, אלוף יאיר גולן אשר ציין במהלכו גם את הצוללת החדשה, אח“י רהב אשר עתידה להגיע לחופי ישראל בעוד כיומיים. „זוהי תוספת אסטרטגית חשובה ליכולותו של צה“ל“, הוא אמר

טקס אזכרה לחללי הצוללת אח“י דקר אשר טבעה בשנת 1968 בדרכה לישראל, התקיים היום בהר הרצל בראשות סגן הרמטכ“ל, אלוף יאיר גולן, מפקד זרוע הים, אלוף רם רוטברג ובנוכחות המשפחות השכולות.

מוקדם יותר הבוקר התקיים גם טקס ימי בתוך הצוללת החדשה אח“י רהב אשר נמצאת בימים אלו בדרכה לישראל, והפליגה סמוך לנקודת הציון בה נמצאה הצוללת אח“י דקר. בטקס נכחו מפקד שייטת 7, אלוף-משנה ג‘, מפקד אח“י רהב, סגן-אלוף ש‘, מפקדים ולוחמים משייטת הצוללות ומשייטת ספינות הטילים. במהלך הטקס, הוקראו שמות הנופלים, הונחו זרים לזכרם, התקיים מטח כבוד וכן הושמעה צפירת התייחדות.

„זיכרון ה’דקר‘ חי ונושם בחיל הים, כאילו לא חלפו 48 שנים“, ציין סגן הרמטכ“ל. „בעוד יומיים נקלוט בצה“ל את הצוללת אח“י רהב – תוספת אסטרטגית חשובה ליכולתו של צה“ל וליכולותיה של מדינת ישראל. קליטת ה“רהב“ מסמלת יותר מכל את המתח התפיסתי העצום בו מצוי צה“ל וזרוע הים בתוכו. תפיסת הביטחון של מדינת ישראל נשענת על 4 רגלים: חברה לכידה, כלכלה צומחת, בעל ברית אסטרטגי וצבא חזק. אף לא אחד מהמרכיבים הללו הוא בבחינת מובן מאליו. צה“ל הוא בבואת החברה האזרחית. אנו משקיעים רבות, ואף נשקיע יותר, בשימור צה“ל כצבא העם- צבא התומך את מלאכת הלכידות החברתית בדרך הכבוד ההדדי, השיח הפתוח והסובלנות“.

סגן הרטמכ“ל ומפקד זרוע הים בטקס. צילום: דובר צה“ל

מפקד זרוע הים הוסיף וציין כי: „צוללני אח“י רהב מצדיעים לצוללני אח“י דקר“. בדבריו פנה למשפחות השכולות והדגיש את כובד האבדן המבצעי שחוותה זרוע הים. „אנו ממש רואים אותם, חשים אותם, כאילו עמדנו יחד איתם על הרציף בפורטסמוט. ואפילו חווים כמוהם את אותן תחושות ורגשות בדרכם ליעד הנכסף- הביתה, בכדי לראות, לגעת, לחבק ולנשק אתכם. אחד אחד נכנסו פנימה, אל תוך הצוללת, אותה צוללת שתתאחד עם גופם ותהווה לאחר שבעה עשר ימים את מצבת חייהם, לעולמים, שם בעומק לב הים“.

בתאריך ה-9 בינואר 1968 הסתיים שיפוצה של הצוללת אח“י דקר בבריטניה והיא יצאה לדרכה לכיוון נמל חיפה. כחמישה ימים לפני תאריך הגעתה המיועד לישראל, נעלמו עקבותיה ו-69 לוחמים הוכרזו כנעדרים. רק בשנת 1999 אותרה הצוללת סמוך לחופי קפריסין. גשר הצוללת הובא לישראל ונמצא כיום במוזיאון חיל הים בחיפה.

 

 

Über עיתונאי מומחה אחים הרב לוי הישרדות

https://raymundmartini.wordpress.com , http://losangelesnewsone.wordpress.com , http://achimlevi.com
Dieser Beitrag wurde unter Achim Levi (Raymund Martini), צה"ל abgelegt und mit verschlagwortet. Setze ein Lesezeichen auf den Permalink.