„ממדים ללימודים“: כל הפרטים על התכנית החדשה של צה“ל למען החיילים המשוחררים

התכנית של צה“ל ומשרד הביטחון למען החיילים המשוחררים יוצאת לדרך. בשלב ראשון לוחמים ולוחמות או חיילים מאוכלוסיות ייחודיות שהתגייסו החל מיולי 2013 וישתחררו בסיום שירות צבאי מלא ותקין יהיו זכאים למימון לימודים אקדמיים או לימודי מקצוע

החזון עליו הכריז הרמטכ“ל רא“ל גדי איזנקוט, ואושר על ידי שר הביטחון אביגדור ליברמן, הוא שכל חייל משוחרר (לוחם/חייל מאוכלוסיות ייחודיות), שהתגייס החל מ-1 ביולי 2013, יהיה זכאי לקבל לימודי תואר או מקצוע, וזאת מבלי לפגוע בשאר הזכויות וההטבות המוקנות לו בחוק.

מדובר בתכנית חברתית מהפכנית ורחבת היקף שמוקירה את החיילים המשוחררים על שירותם ותרומתם למדינה, וצפויה לעודד ולאפשר ליותר חיילים משוחררים ללמוד לתואר או מקצוע, שיעזרו להם להשתלב בצורה טובה יותר בחיים האזרחיים.

תחילה יינתן הסיוע במימון תואר או מקצוע ללוחמים וחיילים מאוכלוסיות ייחודיות, כאשר החזון המלא הוא להרחיב את התכנית גם לתומכי לחימה וחיילים עורפיים, כשהסיוע במימון שכר לימוד יהיה בהתאם לאופי השירות (לוחם/תומך לחימה / חיילים עורפיים).

מימון התכנית ללימודים יתבסס על תרומות שייאספו ע“י „יחד למען החייל“ (אל“ח וקרן ליבי המאוחדות) וידידי צה“ל בארץ ובעולם בהתאם לשינוי סדר העדיפויות שהוגדר לתרומות בצה“ל, במסגרתו יינתן תעדוף ברור למימון השכלה לחיילים משוחררים. מימוש התכנית הרחבה מותנית בתיקוני חקיקה.

איך מקבלים את הסיוע, ולמה הוא משמש?

כספי הפיקדון שמקבל כל חייל עם שחרורו נועדו למימון תואר, דירה, חתונה או הקמת עסק. במסגרת התכנית החדשה, החייל הזכאי יוכל לממן שליש מגובה שכר לימוד לתואר במוסדות מהפיקדון והיתרה בהיקף של שני שלישים ימומנו במסגרת התכנית – וזאת כדי להשלים מימון מלא של הלימודים.

גובה המימון העצמי של החייל המשוחרר יהיה בשווי של שנת לימודים אקדמית, כאשר התכנית מממנת שלוש שנות לימוד, וארבע שנות לימוד עבור לימודי הנדסה ורפואה. מימוש התכנית יהיה דומה לתהליך מימוש הפיקדון וייעשה על ידי האגף והקרן לחיילים משוחררים.

התכנית תקפה החל משנת הלימודים הנוכחית, וכבר בשנה זו צפויים ללמוד במסגרתה אלפי חיילים משוחררים – לוחמים ולוחמות ואוכלוסיות ייחודיות. בעתיד תכלול התכנית יותר מ-40,000 חיילים משוחררים מדי שנה. בחזון המלא של התכנית, באם ימומש, יוענק המימון לכל החיילים המשוחררים תורחב התוכנית לכ-120,000 חיילים מדי שנה .

בשבועיים הקרובים ניתן לפנות בכל שאלה למוקד פניות הציבור של צה“ל במספר 1111, ולאחר מכן יינתן מענה קבוע לכל השאלות במוקד השירות של האגף לחיילים משוחררים במשרד הביטחון. 

Über עיתונאי מומחה אחים הרב לוי הישרדות

https://raymundmartini.wordpress.com , http://losangelesnewsone.wordpress.com , http://achimlevi.com
Dieser Beitrag wurde unter Achim Levi (Raymund Martini), IPA Israelische Presse Agentur, צה"ל abgelegt und mit verschlagwortet. Setze ein Lesezeichen auf den Permalink.