מי זכאי למימון הלימודים? המדריך המלא

לימודי תואר או מקצוע משפרים משמעותית את נקודת הפתיחה של חיילים משוחררים בחיים האזרחיים. בדיוק לשם כך נועדה התכנית החדשה של צה“ל ומשרד הביטחון. מי בדיוק זכאי לסיוע במימון לימודים, ואיך מקבלים אותו? כל השאלות והתשובות על תכנית „ממדים ללימודים“

התכנית של צה“ל ומשרד הביטחון למען החיילים המשוחררים יוצאת לדרך. בשלב ראשון לוחמים ולוחמות או חיילים מאוכלוסיות ייחודיות שהתגייסו החל מיולי 2013 וישתחררו בסיום שירות צבאי מלא ותקין יהיו זכאים למימון לימודים אקדמיים או לימודי מקצוע.

 • מי זכאי למימון במסגרת התכנית נכון לעכשיו?
  – חיילים שהתגייסו משנתון יולי 2013 ואילך (החל מה-1.7.2013) בעלי תעודת שחרור בכבוד זהב (לוחמים)
  – חיילים שהתגייסו משנתון יולי 2013 ואילך (החל מה-1.7.2013) בעלי תעודת שחרור בכבוד (זהב, כסף, ארד) השייכים לאוכלוסיות הבאות: זכאי תשמ“ש הורים, חיילים בודדים, עולים חדשים, ובני מיעוטים.
 • מה שווי התכנית אותה מקבל חייל משוחרר הזכאי לה?
  – על מנת לקבל את התכנית יידרש החייל להקצות מרכיב מהפיקדון, שווה ערך לשליש משכר הלימוד באוניברסיטאות. את היתרה, שני שליש משכר הלימוד, תממן התכנית. גובה המימון לא יעלה על שווי שנת לימודים אקדמית באוניברסיטאות, והתכנית מממנת עבור 3 שנות לימוד בלבד.
  – לימודי הנדסה ורפואה-ימומנו 4 שנות לימוד. לאחר סיום פרק הזמן המוגדר למימון, ניתן לקבל מלגות נוספות.
 • האם ניתן לקבל מימון ללימודים בחו“ל? לא. התכנית מממנת לימודים רק במוסדות לימוד בארץ, המוכרים על ידי האגף והקרן לחיילים משוחררים במשרד הביטחון.
 • האם התכנית תממן לימודים במוסדות בהם שכר הלימוד גבוה מהמקובל? התכנית תממן לימודים בסך מקסימאלי של עלות שכר לימוד אוניברסיטאי שנתי. חייל שיבחר ללמוד במוסד בו שכר הלימוד גבוה משכר הלימוד האוניברסיטאי – ישלים את יתרת שכר הלימוד מכספו או ממלגה אחרת.
 • איך ממשים את התכנית (המלגה) הלכה למעשה? מימוש התכנית דומה לשיטת מימוש הפיקדון וייעשה באמצעות האגף והקרן לחיילים משוחררים במשרד הביטחון.
 • האם במקביל למימוש התכנית, אוכל לממש מלגות נוספות?
  לא. אין כפל במלגות לימודים במכללות ששכר הלימוד גבוה משכר הלימוד באוניברסיטאות, ניתן יהיה לקבל מלגה להשלמה עד גובה שכר הלימוד בפועל. עם זאת, ניתן לקבל מלגות קיום תוך כדי קבלת התכנית.
  ·מתי ניתן להתחיל ולממש את התכנית? בשלב זה לוחמים ואוכלוסיות ייחודיות יוכלו לממש את התכנית כבר משנת הלימודים הנוכחית 2016-2017 (בהתאם לזכאות). יש חיילים משוחררים שיממשו את התכנית בשנה“ל שהחלה בימים אלה.
 • האם התכנית מיועדת לכלל המשתחררים ממערכת הביטחון? (מג“ב, שב“ס וחיילי צה“ל)? התכנית מיועדת לכלל הלוחמים והאוכלוסיות הייחודיות המשתחררים משירות חובה במערכת הביטחון בהתאם לזכאותם.
 • מתי תכלול התכנית את כל החיילים המשתחררים? החזון המלא הינו להרחיב את התכנית גם לתומכי לחימה וחיילים עורפיים. נפעל לממש זאת בכפוף לתרומות ולחלופין תקצוב והשלמת חקיקה.
 • האם התכנית מיועדת גם לקצינים ונגדים? התכנית כוללת משרתי קבע העונים להגדרות מועד הגיוס והיותם לוחמים או אוכלוסיה ייחודית, אשר לא זכו למימון לימודים כתוצאה מתכנית שירות.
 • מה חל לגבי מי שקיבל לפי חוק הפריפריה שנה ראשונה מלאה? זכאים לפי חוק הפריפריה ימשיכו לקבל שנה אחת מתוך התכנית ללא השתתפות של שליש מהפיקדון. ובגין 2 שנות לימוד נוספות בתשלום שליש השתתפות עצמית לכל שנה כפי שזכאים כלל הזכאים בתכנית.
 • אני עתיד להשתחרר בדצמבר 2016 אך כיום לא נכלל בין הזכאים לקבל את המלגה. האם בתוך 5 שנים מהשחרור, אוכל לקבל את הזכאות בדיעבד רטרואקטיבית?
  במידה ותקציב התכנית יאפשר זאת, וע“פ החלטת הנהלת התכנית. התכנית לא תשלם תשלומים רטרואקטיביים.

Über עיתונאי מומחה אחים הרב לוי הישרדות

https://raymundmartini.wordpress.com , http://losangelesnewsone.wordpress.com , http://achimlevi.com
Dieser Beitrag wurde unter Achim Levi (Raymund Martini), IPA Israelische Presse Agentur, צה"ל abgelegt und mit verschlagwortet. Setze ein Lesezeichen auf den Permalink.